مخزن استیل و مخازن استیل به سازه های فلزی که جهت ذخیره، نگهداری، حمل و جابجایی مواد مختلف در فازهای گوناگون مایع، جامد وگاز مورد استفاده قرار میگیرند اطلاق میشوند. فولاد بکار گرفته شده برای تولید این مخازن استیل با میزان کربن کمتر از دو درصد تشکیل این آلیاژ پایه ی آهن را داده اند. البته فولاد خود دارای دو دسته ی گوناگونی عمده با عناوین ” فولادهای ساده کربنی” و ” فولاد های آلیاژی” هستند.

مخزن استیل را با فولادهای آلیاژی که با افزودن عناصر خاص، خواص خوبی را به آهن اضافه میکنند میسازند. بر خلاف فولادهای ساده کربنی که به غیر از عنصر کربن و برخی عنصرهای رایج همانند: سیلسیم، فسفر،گوگرد و منگنز رکن فلزی دیگری در آنها یافت نمیشود، فولاد های آلیاژی استفاده شده در ساخت و تولید مخازن استیل از خصوصیات عالی عنصری چون کروم در آلیاژ خود بهره میجویند که استیل ضد زنگ یا استنلس استیل یکی از محصولات با ویژگی های برجسته ی این ترکیب آلیاژی است. از این رو مخزن استیل از ویژگی های مبرهن و برتری نسبت به تمامی محصولات مشابه برخوردار هستند که از مهم ترین آنها میتوان به میزان مقاومت بسیار بالای این مخازن استیل در برابر طیف وسیعی از انواع خوردگی ها اشاره کرد.

دلیل این خصوصیت ویژه که صاحبان صنایع حساس غذایی و دارویی را ناگزیر به استفاده از مخزن استیل در روند تولید محصولات خود میکند وجود عنصر کروم به میزان حداقلی ده و نیم درصد است. مخازن استیل ساخته شده با این نوع ویژه از آلیاژ فولادی، مقاومت بالایی در برابر انواع گوناگون زنگ زدگی و خوردگی از خود نشان میدهند. این ویژگی منحصر به فرد به جهت ترکیب کروم موجود در این گونه خاص از آلیاژ فولادی با اکسیژن هوا و تشکیل لایه نامرئی اکسید کروم روی سطح این مخزن استیل است. لایه ی ایجاد شده همچون دیواری مقاوم ارتباط میان فلز و هوا را از بین میبرد و مخازن استیل بدون گزند باقی میمانند. پر واضح پیداست که مقادیر بیشتری از کروم و دیگر عناصر با مقاومت بالا همانند “نیکل” و “مولیبدن” با تقویت این لایه، خصوصیت ضد زنگ بودن این مخزن استیل را به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد. مخازن استیل را با ورق های استنلس استیل که در نگاهی کلی به دو بخش استیل بگیر ( دارای قابلیت جذب توسط آهنربا ) و استیل نگیر ( عدم توانایی جذب توسط آهنربا ) تقسیم میشوند، میسازند. فلز استیل دارای رده بندی و گریدهای متعددی است که سری 300 و سری 400 از پرکاربرد ترین انواع این رده بندی ها هستند.

استنلس استیل های سری 300 بدلیل دارا بودن عنصر نیکل قابلیت جذب توسط آهنربا را ندارند و این در حالی است که استنلس استیل های سری 400 بخاطر صرفا ترکیب آهن و کروم براحتی توسط آهنربا جذب میشوند. در این رده بندی های ورق استنلس استیل نوع ورق های نگیر( سری 300 ) بسیار کاربردی تر و صد البته گرانتر هم هستند. مخزن استیل را از همین نوع از ورق های استنلس استیل که فی الواقع از رایج ترین نوع فولاد های زنگ نزن هستند میسازند. استنلس استیل سری 300 خود به زیرشاخه های مختلفی نظیر 303، 304، 305، 316، 321 و 347 تقسیم میشود که از این میان استنلس استیل 304 با میزان اختلافی فاحش، بسیار پرکاربرد تر از انواع دیگر این سری است.

 

استنلس استیل سری 304 که مخازن استیل عمدتا از این نوع فلز ساخته میشوند دارای هجده درصد فلز کروم و میزان هشت درصد از فلز نیکل میباشد که به همین دلیل به استیل 18-8 نیز شهرت دارد. میزان کربن در این نوع از آلیاژ آهن به کمتر از هشت صدم درصد میرسد که با تغییر در میزان ترکیب نیکل و کروم و همچنین افزودن عنصر مولیبدن به این ترکیب فلزی، موجبات افزایش چشمگیری در برابر فرسایش و خوردگی بویژه در مقابل ترکیبات کلر پدید می آورد.

استنلس استیل 316 با دارا بودن مولیبدن در ترکیب فلزی خود در ساخت مخزن استیل که در مجاورت دائمی عوامل خورنده و فرساینده ای چون : مواد شیمیایی، آب شور و انواع حلال ها هستند بسیار پرطرفدار و کارآمد میباشند.

استنلس استیل ها صد در صد قابلیت بازیافت دارند که طی فرایند ذوب و قالب گیری مجدد، بارها و بارها قابل استفاده به منظور بکارگیری در صنایع گوناگون میباشند. یکی دیگر از برتری های ویژه ی فلز استنلس استیل مقاومت بسیار زیاد این نوع آلیاژ در برابر دماهای بسیار بالا حتی بالغ بر هزار درجه سانتیگراد و دماهایی به میزان چشمگیری پایین تا منفی دویست درجه سانتیگراد  میباشد که این خصوصیت ویژه دلیل روشنی بر استفاده گسترده از این فلز در صنایع ساخت مخزن استیل و مخازن استیل است.

خواص منحصر به فرد فلز آلیاژی استنلس استیل مثل توان بالای مقاومت در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدن، ظاهری جذاب و موقر بواسطه ی سهولت در تمیز نگه داشتن بدون لکه، قابلیت سترون شدن و حفاظت بی عیب و نقص از محصول در برابر صدمات حاصل از تابش مستقیم و غیر مستقیم نور، قابلیت صد در صدی بازیافت، عمر مفید و قابلیت بهره برداری طولانی مدت درمقام مقایسه با هزینه پرداخت و در نهایت ارزش پس فروشی بالای استنلس استیل نسبت به دیگر محصولات  به اندازه ای ویژه و مناسب مصارف خاص هستند که صنایع بسیار دقیق و حساس گوناگونی نظیر : صنعت شیر و لبنیات، غذا، آبمیوه و کنسانتره، صنایع مواد آرایشی و بهداشتی، صنعت داروسازی و ابزار دقیق درمان و جراحی، پالایشگاه ها، مراکز پتروشیمی و پایگاههای تولید سیالات سوختی و صنایع وابسته  به مواد نفتی، صنعت خودرو سازی، صنایع هوایی و نظامی و همچنین صنایع انرژی هسته ای خود را محدود و مجبور به استفاده از این فلز در ساختار تولید، نگهداری، حمل و ارائه محصولات و خدمات خود میدانند.

اینگونه ست که مجموعه “ابراب” با در نظر داشتن وضعیت اقلیمی کشورمان و موقعیت بخصوص جغرافیایی ش در تامین آب آشامیدنی تمیز و سالم برای تمامی افراد جامعه و مهم تر از این، ذخیره ی اصولی و صحیح آن تمام دانش، تجربیات گذشته و انرژی خود را بکار گرفته و کمر همت بسته تا بزرگترین و مجهزترین کارخانه ی ساخت مخازن استیل با خطوط تمام اتوماتیک را به همت مهندسین داخلی و فن آوری نوین در صنعت مخزن استیل راه اندازی کند و در سطح تولید انبوه، با محصولات متنوع برای مصارف گوناگون صنعتی و خانگی و موقعیت های مختلف به زعم خود قدمی برای حفظ سلامت هم میهنان عزیز و پاسداشت محیط زیست برداشته باشد.