مخزن پلی اتیلن و مخازن پلی اتیلن کهنه یادگاری به جا مانده از چندین دهه قبل، مناسب برای زندگی های آدمهای چندین دهه قبل.

رونق و اوج استفاده از این محصولات به زمانی برمیگردد که علم پزشکی و دقت پیگیری سلامت بدن آنقدری پیشرفت نکرده بود که از تاثیر منفی و خطرناک مواد پلاستیکی بر سلامت بدن و اختلالاتی که در هورمون های بدن ایجاد میکند ما را آگاه کند. نتیجه ی آن بی توجهی امروز گریبان سلامت زیست انسان ها و دیگر جانوران و بطور کلی اکوسیستم تمام سیاره ما را گرفته و از آسیب های پر وسعت خود بی نصیب نگداشته است.

علیرغم تمام ادعاهای سازندگان مخازن پلی اتیلن مبنی بر بی خطر بودن استفاده از محصولات تولید شده توسط آنها، مضرات بیشماری در نتیجه ی استفاده از مخزن پلی اتیلن جهت ذخیره سازی آب و مواد غذایی به اثبات رسیده ست که امروزه بر کسی پوشیده نیست. سمی بودن مواد اولیه در تولید اینگونه مخازن نگهداری آب علاوه بر به خطر انداختن سلامت انسان، سلامت آب آشامیدنی ذخیره شده را با تغییر رنگ، بو و مزه و ایجاد واکنش های پیچیده زیستی، به شکل خطرناک و جبران ناپذیری از بین میبرد.

مخازن پلی اتیلن حاوی مواد شیمیایی هستند که با آب ترکیب میشوند و بسادگی سلامت گرانقیمت انسان را با مخاطرات جدی روبرو میکند. این عمل آبشویی نام دارد که طی این عمل ریز ذره هایی از لایه های مختلف پلاستیک جدا شده و با آب واکنش میدهند. انجام این واکنش ها و ایجاد همچین ترکیبات خطرناکی در تابش های آفتاب داغ روزهای بلند تابستان سرعت بیشتری به خود میگیرند که علاوه بر تولید مواد سمی در آب آشامیدنی،  مخزن پلی اتیلن و مخازن پلی اتیلن را به کشتارگاهی برای مواد معدنی موجود در آب نیز بدل میسازد.

بیسفنول ای bisphenol A با نشان تجاری BPA تنها یکی از مواد سمی تشکیل دهنده ی این نوع از مخازن نگهداری آب است که آسیب های شدیدی به سیستم غده های درون ریز وارد میکند و بعنوان یکی از علت های اصلی ابتلا به انواع سرطان ها، آسم، مشکلات قلبی و از همه مهم تر وارد آوردن صدمات سخت و جدی به سیستم نوزایشی در خانمها است. همانطور که اشاره شد بیسفنول ای تنها یکی از مواد شیمیایی با تاثیرات استروژنی در اینگونه مخازن است. حتی مخزن پلی اتیلن با نشان BPA FREE  نیزحاوی بسیاری دیگر از عوامل بیماری زا و خطر ساز برای سلامت انسان ها هستند. آشکارا هویداست که تاثیرات این قبیل سموم در آب آشامیدنی به سلامت کودکان به مراتب قوی تر و اثرات ماندگار تری در زندگی آنها خواهد داشت. از این رو استفاده از مخازن پلی اتیلن بعنوان ابزاری برای ذخیره ی آب اشامیدنی در کشورهای پیشرفته ممنوع گشته است.

آب بعنوان ماوا بسیاری از انواع میکروارگانیسم ها است که با نگهداری آن در انواع مخزن پلی اتیلن و فرصت مناسبی برای رشد و تکثیر این دشمنان سلامت فراهم می آوریم که چنین اتفاقی در انواع مخازن استیل و مخزن سیمانی غیر ممکن است. بعلاوه اینکه نگهداری آب باران در مخازن پلی اتیلن ابعاد این صدمات و لطمات را بیشتر و مهلک تر نیز میکند. رشد انواع گوناگون جلبک، قارچ و باکتری های متفاوت که خود از دلایل اصلی بسیاری از بیماری هاست از دیگر اثرات جانبی ذخیره سازی آب آشامیدنی در مخزن پلی اتیلن میباشد.

 

 

در نگاهی موشکافانه تر آب ذخیره شده در مخازن پلی اتیلن برای شستشو نیز مخاطراتی برای پوست و مو بهمراه خواهند داشت که ریزش مو و ایجاد التهاب پوستی از موارد شایع در این زمینه هستند. کوتاه شدن عمر البسه و از دست رفتن نرمی و لطافت پارچه  که با این آب مورد شستشو قرار میگیرند نیز از دیگر موارد قابل اشاره در این زمینه است.

 

یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات استفاده بی حد و حساب از پلاستیک در این عصر که براحتی میتوان آنرا عصر پلاستیک نامید، معایب مربوط به روند بازیافت آنهاست که چندین قرن بطول می انجامد. تاثیرات منفی محیطی پلی اتیلن روی زمین، هوا، آب و سلامت اکوسیستم بسیار زیاد است.

پلی اتیلن با افزایش دمای خاک و ماندگاری طولانی ( بیش از هزار سال ) باعث جذب کمتر رطوبت توسط خاک شده و ریشه گیاهان را عاجز از نفوذ و یافتن آب و غذا می کند و صدمات جبران ناپذیری را به کشاورزی وارد می آورد.

اثرات بسیار ناخوشایند ضایعات و زباله های پلاستیکی و پلی اتیلن کارخانجات مخزن پلی اتیلن بر آب بر کسی پوشیده نیست. خورده شدن این مواد توسط آبزیان و درگیری های فیزیکی این موجودات با بقایای محصولات پلاستیکی و پلی اتیلنی و علاوه بر همه ی اینها ایجاد مناظر ناخوشایند در سطح آب رودخانه ها، دریاچه ها و دریاها از ناخوشایندی های مصرف این دست محصولات میباشند.

اشتعال و احتراق مخازن پلی اتیلن و دیگر محصولات پلی اتیلنی ایجاد آلودگی های بسیار زیاد و خطرناک زیست محیطی میکند که میتوان به تولید بالای دوده ی غلیظ و آزاد سازی و فرار گونه های زیادی از آلکن ها، آلدهید ها، پارافین و انواع دیوکسین در هوا اشاره کرد.

 

این روزها که مباحث حفاظت و حراست از محیط زیست به عنوان یکی از خواسته های اصلی و نیاز های اساسی مردم سراسر جهان مطرح شده است، شایسته است که به گرامیداشت احترام حق زندگی بهتر و سالم تر برای تمام انسانها و دیگر جانوران، شیوه های نوین و راهکارهای بدیع که تهدیدی برای محیط زیست نیستند، جایگزین گزینه های کهنه شود.

مجموعه ابراب با پیشی گرفتن از روش های سنتی و رایج در ساخت مخازن ذخیره آب و عبور از مصلحت اندیشی های فردی و جناحی، پس از دست یافتن به جدید ترین فناوری ساخت مخازن، برای اولین بار در ایران اقدام به طراحی و تولید مخازن مدرن استیل مناسب برای مصارف گوناگون صنعتی و خانگی و مقرون به صرفه در مقایسه با مخزن پلی اتیلن  کرده است تا علاوه بر تامین ابزار ذخیره مناسب و اصولی برای آب مصرفی هم وطنان عزیز، قدمی در حفظ و نگهداری محیط زیست کشور عزیزمان برداشته باشد.